Advent v Dresdnu
Dresden je pravo praznično središče, kjer se rojeva najstarejši božični sejem v Evropi. Mesto že podnevi izžareva svoj edinstveni čar, a ko sonce zaide, se prelevi v pravo božično pravljico. Kot mnoga druga nemška mesta, tudi Dresden ponuja več božičnih sejmov, ki v srcu starega mestnega jedra ustvarjajo občutek neskončnega prazničnega veselja. Svetleče lučke osvetlijo vsak kotiček, visoka božična drevesa so okrašena s sijočimi kroglicami, po zraku pa se širi čaroben vonj kandiranih oreščkov in dišečega kuhanega vina.
Ta blog zapis vas bo popeljal na potovanje po očarljivem svetu dresdenskih božičnih sejmov in vam bo pomagal, da božično vzdušje v Dresdnu na polno zaužijete. Vključuje namreč vse bistvene informacije, ki jih morate vedeti, da boste kar se da najbolje izkoristili svoj čas v Dresdnu.
Zakaj v božičnem času obiskati ravno Dresden?
- Ker je v Dresdnu najstarejši božični sejem v Evropi,
- ker božični sejmi v Dresdnu ponujajo edinstveno in intimno doživetje,
- ker vas bo božični sejem v Dresdnu navdušil s številnimi ročno izdelanimi umetniškimi predmeti in lesenimi igračami, ki jih ustvarjalci izdelujejo s starimi tehnikami kar na kraju samem,
- ker božični sejmi v Dresdnu ponujajo nepozabno izkušnjo z raznoliko paleto dogodkov v živo,
- ker so tržnice blizu druga drugi in jih je enostavno raziskati peš, brez stresa javnega prevoza,
- ker boste na sejmih našli okusno hrano in pijačo in
- ker je Dresden pozimi čudovit.
Vreme pozimi v Dresdnu
Povprečna temperatura se pozimi v Dresdenu giblje okoli 0 stopinj Celzija, kar pomeni, da so zime blage. Sonce po navadi zaide okoli 16. ure, se pravi, da je dnevna svetloba omejena. Hkrati pa to pomeni tudi, da lahko že zgodaj zvečer uživate v osvetljenem mestu, okrašenem z milijonom lučk.
Obstaja tudi možnost snega ali dežja. Takrat lahko ulice hitro postanejo spolzke, zato je pri hoji po tlakovanih ulicah priporočljivo biti previden in upoštevati možnost poledice.
Seznam stvari, ki jih je potrebno spakirati
- Puloverji,
- puhovka ali zimski plašč,
- tople volnene nogavice,
- ustrezni zimski čevlji (ali škornji),
- rokavice,
- šal,
- zimsko kapo,
- spodnje perilo,
- kavbojke,
- dežnik,
- osnovne toaletne potrebščine (ličila, deodorant, zobna ščetka in pasta, šamponi in geli za prhanje…),
- potni list ali osebna izkaznica,
- evropska kartica zdravstvenega zavarovanja.
Božični sejmi, ki jih je vredno obiskati
1. Božični sejem Striezelmarkt
Datum: 29. november 2023 – 24. december 2023
Odpiralni čas:
- vsak dan: 10.00 – 21.00
- 24. december: 10.00 – 14.00
Kako do sejma:
- s tramvajem: 1, 2, 4 ali 12 in izstopite na postaji Altmarkt ali s tramvajem 3, 6 ali 7 in izstopite na postaji Pirnaischer Platz ali
- z avtobusom: 75 in izstopite na postaji Pirnaischer Platz.
Božični sejem Striezelmarkt, ki se nahaja na trgu Altmarkt v zgodovinskem starem mestnem jedru Dresdna, je največji božični sejem v tem mestu. Prav tako je tudi najstarejši sejem na svetu, ki deluje že od leta 1434, zato je sejem zares nekaj edinstvenega. Vsako leto postavijo nove stojnice, ki so čudovito in domiselno okrašene, ne le spredaj, ampak čisto v celoti, tudi na strehi. Mnoge okrasitve so animirane, kar resnično naredi ta sejem edinstven. Na sejmu najdete ogromno ročno izdelanih produktov, okusne hrane ter predstav in nastopov v živo. Vsako leto se tu zbere več kot 240 trgovcev in umetnikov, zato je res nekaj za vsakogar!
Za najlepši pogled na ta čudovit sejem je najbolje, da se povzpnete na panoramsko kolo. Če potujete z otroki na božične sejme, jih popeljite na delavnico peke piškotov v Weihnachtsbäckerei, kjer izdelujejo okraske, ali pa skupaj uživajte ob božični risanki v majhnem kinu.
2. Božični sejem Neumarkt
Datum: 30. november 2023 – 7. januar 2024
Odpiralni čas:
- vsak dan: 11.00 – 22.00;
- 24. december – 26. december (2023): zaprto;
- 1. januar (2024): zaprto.
Kako do sejma:
- s tramvajem: 1, 2, 4 ali 12 in izstopite na postaji Altmarkt ali s tramvajem 3, 6 ali 7 in izstopite na postaji Pirnaischer Platz ali
- z avtobusom: 75 in izstopite na postaji Pirnaischer Platz.
Božični sejem Neumarkt se nahaja pred baročno cerkvijo Frauenkirche, eno najbolj prepoznavnih znamenitosti v Dresdnu, ki bila med drugo svetovno vojno močno poškodovana in je bila ponovno odprta leta 2005. Ta božični sejem je skriti dragulj mesta Dresden, zasnovan tako, da spominja na tržnice iz obdobja med letoma 1830 in 1920. Tukaj najdete izključno ročno izdelane, kakovostne in zgodovinske izdelke. Občutek ročne izdelave se razširi na vse stojnice, od ročno izdelane čokolade do kruha pečenega na drva, polnjenega s topljenim sirom, in bakrenih lončkov s toplimi pijačami. Drevesa na sejmu so preprosto okrašena s tradicionalnimi božičnimi zvezdami, jaslicami in cerkvenimi zbori, kar ustvarja sproščeno vzdušje.
3. Srednjeveški božični sejem v Stallhoffu
Datum: 29. november 2023 – 6. januar 2024
Odpiralni čas:
- vsak dan: 11.00 – 21.30,
- 24. december – 26. december (2023): zaprt,
- 31. december (2023) in 1. januar (2024): zaprt.
Kako do sejma:
- s tramvajem: 1, 2, 4 ali 12 in izstopite na postaji Altmarkt ali s tramvajem 3, 6 ali 7 in izstopite na postaji Pirnaischer Platz ali
- z avtobusom: 75 in izstopite na postaji Pirnaischer Platz.
Ta božični sejem poteka v Stallhoffu, notranjem dvorišču dela mestne palače, ki je bil nekoč prizorišče viteških turnirjev. Prodajalci na stojnicah so oblečeni v tradicionalna oblačila, hrana pa se pripravlja na odprtem ognjišču. Tukaj lahko preizkusite svoje spretnosti v lokostrelstvu ali pa se s prijatelji odločite za sprostitev v vroči kadi v lesenem sodu. Obiskovalce redno zabavajo žonglerji, godbe na pihala in izvajalci ognjenih predstav.
4. Božični sejem Prager Strasse Modern
Datum: 30. november 2023 – 23. december 2023
Odpiralni čas:
- vsak dan: 10.00 – 21.00
Kako do sejma:
- s tramvajem: 7, 8, 9, 11, 12 ali 62 in izstopite na postaji Prager Strasse.
Dresden pričaka svoje obiskovalce, ki prispejo z vlakom, z božičnim sejmom ob priljubljeni nakupovalni ulici Prager Strasse, ki se nahaja južno od starega mestnega jedra. Stojnice zasedajo obe strani te široke pešpoti in so popolno prizorišče za tiste, ki radi nakupujejo v prazničnem vzdušju. Vsak večer se po urniku prižge 15-metrsko božično drevo v čarobni koreografiji glasbe in luči.
5. Božični sejem Augustusmarkt in Neustadt
Datum: 29. november 2023 – 7. januar 2024
Odpiralni čas:
- od pon do čet: 11.00 – 21.00
- pet: 11.00 – 22.00
- sob: 10.00 – 22.00
- ned: 10.00 – 21.00
- 24. december – 26. december (2023): zaprt
- 1. januar (2024): zaprt
Kako do sejma:
- s tramvajem: 4 ali 9 in izstopite na postaji Neustädter Markt ali s tramvajem 3, 7 ali 8 in izstopite na postaji Carolaplatz.
Na tem sejmu, ki se nahaja v novejšem predelu Dresdna, je pestra izbira, še posebej pa izstopajo regionalne specialitete. Tržnica se razlikuje od tradicionalnega pristopa božičnih sejmov, saj ima manj klišejskih okraskov, ki so pogosti na tržnicah v starem mestnem jedru. Središče sejma krasijo sodobni elementi, kot je razvejano modro LED-drevo in vrtiljak. Čeprav se ta sejem ne drži klasične podobe božičnih sejmov, je vseeno zanimiv za raziskovanje, saj ponuja vpogled v raznoliko ponudbo in ustvarja praznično vzdušje z božičnimi lučkami.
Sejemske jedi in pijače, ki jih je vredno pokusiti
- Dresden Rahmklecks – to je dresdenska specialiteta, pri čemer gre za sveže pečeno žemljo, ki je polnjena s šunko in sirom ter prekrita s kislo smetano.
- Dresdner Christstollen – še ena tradicionalna jed (ki izvira iz 15. stoletja), pri čemer gre za sladek sadni kruh z oreščki, začimbami in suhim ali kandiranim sadjem, običajno posut s sladkorjem v prahu.
- Bratwurst – debela klobasa, običajno postrežena z rezino kruha ter z gorčico, praženo čebulo in drugimi dodatki. Obstaja več kot 30 različnih vrst klobase.
- Pečeni kostanji – topli, pečeni kostanji, ki jih najdete povsod na sejmih.
- Langos – globoko ocvrt kruhek, prelit s kislo smetano, česnom ali sirom in je značilen za Madžarsko.
- Praženo svinjsko pleče (Spießbraten) – vrsta pečenke, pečena na žaru in običajno postrežena z rdečo peso ali kislim zeljem.
- Fladenbrot – neke vrste lepinja, ki je polnjena s polnilom kot so skuta, čiliji, sušeni paradižniki ali olive. Gre za tradicionalno turško jed.
- Pečena jabolka – gre za pečena jabolka, ki jih postrežejo z vanilijevo kremo in stepeno smetano.
- Mini palačinke – majhne palačinke, ki jih tradicionalno postrežejo z maslom in sladkorjem v prahu. V Dresdnu jih lahko dobite tudi s češnjevim prelivom, karamelo ali Nutello.
- Krappelchen – puhasti mini krofi, ki so posuti s sladkorjem v prahu.
- Krompirjeva palačinka (Kartoffelpuffer) – hrustljava krompirjeva palačinka, pogosto postrežena z jabolčno čežano.
- Raclette – stopljen sir, značilen za Švico, ki ga pogosto postrežejo s šunko ali slanino na rezini kruha ali pokapljanega po kuhanem krompirju.
- Flammkuchen – to je jed iz francoske regije ob meji z Nemčijo. Podobna je pici, vendar ima tanjšo in hrustljavo testo. Običajno je prekrita s fermentirano smetano, sesekljano slanino in narezano zeleno čebulo.
- Flammlachs – gre za lososa, ki se peče na leseni deski nad odprtim ognjem. Ta metoda peke daje lososu rahlo dimljen okus, medtem ko ostane sočen in poln okusa.
- Kandirani mandlji (Gebrannte Mandeln) – jed nastane tako, da se sladkor, cimet in mandlji pražijo, dokler niso v celoti karamelizirani.
- Quarkbällchen – krofi, ki so narejeni iz kvarka in nato globoko ocvrti. Tik pred serviranjem jih potresejo s sladkorjem v prahu.
- Dampfnudeln – nemška jed iz mehkih, puhastih in vzhajanih kvasni zvitkov, ki se kuhajo v zaprti posodi. Nato se lahko prelijejo z različnimi omakami ali dodatki, kot so vanilijeva omaka, sadje, čokoladna omaka ali sladkor v prahu.
- Medenjaki (Lebkuchen) – tradicionalni medenjaki, lepo okrašeni z glazuro, ki so na voljo v različnih velikostih.
- Kuhano vino (Glühwein) – to je sladkano in začinjeno kuhano vino, ki se vedno postreže vroče.
- Otroški punč (Kinderpunsch) – brezalkoholna različica Glühweina, primerna za mlajše obiskovalce. Vsebuje vroč sadni punč na osnovi grozdnega soka (ponekod tudi jabolčnega) z dodatkom rezin sadja.
- Feuerzangenbowle – tradicionalna nemška pijača, ki je pripravljena med prazničnim obdobjem, pogosto ob božiču. Gre za vročo mešanico rdečega vina, začimb (kot so cimet, klinčki, pomarančna lupina) in ruma, ki se segreje v posebni posodi, imenovani “Feuerzange”.
- Jajčni liker (Eierlikör) – pijača je narejena iz rumenjakov, sladkorja in alkohola, običajno viskija, ruma ali konjaka. Mešanica se nato segreva in meša, dokler ne postane gosta in kremasta.
- Vroča čokolada (Heiße Schokolade) – gosta in sladka čokolada, postrežena s stepeno smetano.
Tako, sedaj ste izvedeli vse kar morate vedeti, ko boste obiskali božične sejme v Dresdnu. Če potrebujete pomoč pri iskanju prenočišča, ali pri organizaciji preostalih znamenitosti, ki se nahajajo v mestu.
Če želite, da vam organiziram čudovito potovanje v Dresden ali v kateri drugi kraj v Evropi, kliknite spodnji gumb.